13.7.2017

Byliny pod vlivem bohyně Hekaté

Je tomu něco málo přes rok, co jsem vypustila tento web do světa. Spousta věcí se o té doby udála a dnes jsem se rozhodla sdílet zajímavé novinky z úplně jiného soudku - můj život s bylinkami :)

Poprvé, když jsem k nim naplno přičichla v Beskydech s milovanou čarodějkou Danielkou, byl to asi můj první opravdový návrat k přírodě, a celý ten fajn víkend mě nasměroval na úplně novou cestu, po které jdu dodnes. Vzala nás tehdy na krásnou louku a baštila bylinky tak jak byly, právě natrhané. Vysvětlovala nám u toho, proč je dobré takto činit a nebát se. Byla jsem z toho úplně paf a zírala jsem, jak žiju zaslepeně vůči svému okolí. Ten pocit, že nám příroda může dát vše co potřebujeme, a že jí stačí důvěřovat a naslouchat, ve mě zanechal stopu v podobě několika nápadů, vizí a neodbytných nutkání. 

Začala jsem se víc zajímat o jednotlivé bylinky, studovat jaké mají účinky, o to kde která roste v krajině kolem a přitom jsem začala vnímat přírodu jinak. Les, který mi dřív přišel nudný, nepřístupný a tmavý najednou dostal úplně jiný rozměr. Rozzářil se a já jsem uzřela mnohem víc, než jen trsy štiplavých kopřiv a trnitého ostružiní. Najednou jsem všude uviděla dary a poklady, servírované jako na stříbrném podnosu. Postupně jsem začala zkoušet míchat různé druhy, macerovat, máčet a drtit, objevovat nové a zpracovávat dalšími způsoby, a hlavně šířit výrobky v rodině a mezi přáteli. No a taky pěstovat – můj letošní splněný sen je bylinková a zeleninová zahrádka. Konečně – hlavně díky mému úžasnému příteli ♥ – oddělená krásným plotem od našich chlupatých miláčků :) A sny a vize stále přicházejí a já doufám, že ta moje cesta jen tak neskončí a bude plná vůní a radosti :) 


Nabídka mých výrobků je zde (klikni):

Čaje    Tinktury    Dobroty

 

A proč bohyně Hekaté? Po té, co jsem se úplně bezstarostně téměř otrávila samosběrem bolehlavu, který je na chlup podobný chutnému kerblíku lesnímu, uvědomila jsem si sílu přírody a vlastní neznalosti a naivitu. Při sběru je nutné být obezřetný, všechny rostliny, které nemám prověřené od té doby prochází důkladným rozborem a hledáním možných záměn. S tím příšel tak trochu temný zájem i o ty jedovaté rostlinky, které jsou magičtější a účinější, a můžou být zrádné při špatném použití, výjimečné, když čarodějka ví, a bezpečné, když se jim umí vyhnout. Hekaté je bohyně čar a magie, průvodce měsíce, je tmavá a tak trochu rozpolcená. A tak je mi v mnoha ohledech velmi blízká a zaslouží si mou úctu. Navíc ji doprovází velcí černí psi a to už nebude jen náhoda! :) 

 

Ercule - strážce mé smečky

 

Trojcestná bohyně Hekaté